Bez obzira na to koji auto vozite i da li on koristi dizel gorivo, benzin ili možda plin, vaš auto će imati svoj ispušni sustav. Njegova je glavna zadaća uklanjanje otpada i prljavštine koji nastaju prilikom sagorijevanja goriva, No, ispušni sustav ima još jednu važnu ulogu vezanu uz uklanjanje prljavštine, a nju preuzima katalizator, glavna tema našeg teksta.
Što je katalizator?
Automobilski katalizator je dio ispušnog sustava koji će se pobrinuti da se prljavština koju ispušni sustav uklanja što više neutralizira i što manje ispusti u zrak. Time se eliminiraju spojevi koji su štetni za naše zdravlje i za prirodu te smanjuje njihov utjecaj na okoliš. Zbog toga je vrlo bitan i smatra se odličnim ekološkim rješenjem.
Automobilski katalizator kroz povijest
Prva pojava katalizatora dogodila se 1986. godine, a sedam godina kasnije oni su postali obavezna oprema svih automobila, kao posljedica uvođenja Euro normi. Stoga se auti bez katalizatora nisu više mogli prodavati na području EU, a s godinama su napredovali i izgledom i kvalitetom te postali sve bolji u svojoj funkciji – smanjivanju emisije loših plinova u zrak.
Izgled katalizatora
Katalizator ima duguljasto kućište, izrađeno od metala, i većinom je cilindričnog oblika i toplinski je izoliran. Riječ je o ispušnoj cijevi koja se nalazi s prednje strane auta gdje sakuplja plinove koji se kasnije kroz drugu cijev provode prema ispuhu, već očišćeni i smanjene štetnosti.
Katalizator je izgrađen od više elemenata, od kojih je najvažniji katalitički aktivan sloj koji je zadužen za neutralizaciju štetnih plinova.
Kako radi katalizator?
U katalizatoru je i prijenosnik, koji može biti izrađen od metala ili keramike, a koji se sastoji od više stotina kanalića koji pomažu u cirkulaciji plinova kako bi njihova obrada bila što učinkovitija. Između prijenosnika i katalitički aktivnog sloja nalazi se srednji sloj čija je zadaća štiti dobre uvjete obrade plinova.
Najskuplji i najbitniji dio katalizatora je katalitički aktivan sloj koji će aktivirati katalitičku reakciju plinova kroz koju će doći do njihove neutralizacije i smanjenja njihove štetnosti. On obavlja najvažniji zadatak koji opravdava njegovu cijenu.
Koji je princip rada? Katalizatori se razlikuju s obzirom na to o kojoj se vrsti automobila radi (benzinac ili dizel), pa se tako kod dizelaša ugrađuje oksidacijski katalizator, a kod benzinaca trostruki ili trosmjerni.
Ispušni plinovi automobila
Bez obzira o kojem je riječ, princip rada je vrlo sličan. Nakon što ispušni plinovi iz motora stignu do katalizatora u njemu će se početi odvijati katalitičke reakcije. Da bi se to moglo dogoditi on mora biti zagrijan na najmanje 300 C, a optimalno bi bilo da prijeđe i 400 C. Ovo je jedan od razloga zašto katalizatori imaju toplinsku izolaciju koja će im omogućiti višu temperaturu.
Katalizator radi na procesima redukcije (smanjenje otrovnih dušičnih monoksida) i oksidacije (smanjenje količine ugljičnog monoksida) koji se događaju naizmjence, a zbog njih je efikasnost katalizatora vrlo visoka, i iznad 90%.
Osim njih, za ispušni su sustav jako bitni i EGR ventili koji reduciraju količinu ugljikovog monoksida i DPF filteri koji dodatno saniraju štene tvari koje nastaju sagorijevanjem goriva kod dizel motora.
Autodijelovi – vaš limeni ljubimac zaslužuje najbolje
Savjestan vozač je dobro upoznat s potrebama svog automobila i posvećen je održavanju njegove funkcionalnosti koliko god je to u njegovoj moći. U tome će mu svakako pomoći rezervni autodijelovi i velik izbor koji mu omogućuje da ih ne bira samo po funkcionalnosti već i po izgledu.
Redovno servisiranje i briga o automobilu utječu na smanjenje troškova održavanja jer autodijelovi o kojima se redovno brine imaju duži rok trajanja. Postoje i oni na koje vozač ne može utjecati, kao što su primjerice razni filteri ili diskovi koji se moraju češće mijenjati, no njihova je cijena i umjerenija.
Pažnja vozača kada se traže autodijelovi trebala bi biti prvotno usmjerena prema kvaliteti, a ne cijeni jer kvaliteta materijala je najvažnija, osobito jer utječe na sveukupno stanje i dobar rad automobila. Potrebno je sakupiti dovoljno informacija i potražiti željeni proizvod na više prodajnih mjesta jer im cijena može prilično varirati.
Jedna od važnijih stvari na koju se morate orijentirati prilikom kupnje je sigurnost. Na tržištu se nalazi mnogo proizvođača autodijelova, a njihova je kvaliteta raznolika stoga su neki proizvodi manje sigurni i kraćeg roka trajanja od drugih. Kvalitetni autodijelovi su neophodni za sigurnost. Neka vam sigurnost u vožnji uvijek bude na prvom mjestu, a to se može postići kupnjom autodijelova čiji proizvođači poštuju zadane norme i vrše redovna testiranja svojih proizvoda.